Co nowego na Podhalu ?

20.07.2018 / 17:33

Fotoradar w Gronkowie został uruchomiony. Po 7 miesiącach od jego postawienia

Od tygodnia fotoradar w Gronkowie robi już zdjęcia kierowcom przekraczającym prędkość. Wcześniej, przez 7 miesięcy tylko straszył kierowców. Straszak był jednak skuteczny, bo większość kierowców na jego widok zwalniała, a tylko nieliczni wiedzieli, że nie działa. Lecz dzięki temu w Gronkowie zrobiło się bezpieczniej.

Już w ubiegłym tygodniu czytelnicy informowali nas, że fotoradar zaczął działać. Ale informacje te oficjalnie udało się nam potwierdzić dopiero tym tygodniu. Dziś po południu, w odpowiedzi na nasze pytanie, które zadaliśmy 13 lipca, Główny Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie potwierdził, że fotoradar został uruchomiony 12 lipca. - Informujemy, że urządzenie rejestrujące zainstalowane przy DK 49 w miejscowości Gronków zostało włączone w tryb rejestracji naruszeń 12 lipca 2018 roku - odpowiedziała nam dzisiaj Biuro Informacji i Promocji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie.Słup z fotoradarem stanął przy skrzyżowaniu w Gronkowie w grudniu ub. roku. Wcześniej przez wiele lat o zainstalowanie urządzenia walczyli mieszkańcy. W 2013 roku pod petycją w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie podpisało się 250 mieszkańców. Skarżyli się, że przez drogę trudno przejść, bo na prostym odcinku drogi samochody rozpędzają się do dużych prędkości. Ich pismo było reakcją na kolejny wypadek, tym razem śmiertelny, w którym samochód potrącił rowerzystę.

r/

20.07.2018 / 15:31

Święto na komendzie (zdjęcia)

W Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu odbyła się uroczystość upamiętniająca 99. rocznicę powstania polskiej policji.

W uroczystości wzięli policjanci i przedstawiciele samorządu oraz służb i instytucji współpracujących z jednostką. Gościem specjalnym był inspektor Robert Strzelecki, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

Komendant powiatowy w Nowym Targu inspektor Robert Bartosz podkreślił, że służba dla Ojczyzny, to misja pełna wyrzeczeń i wymagająca dużego zaangażowania. Złożył życzenia wszystkim policjantom i policjantkom oraz pracownikom jednostki. Dziękował wszystkim funkcjonariuszom za oddaną służbę na rzecz mieszkańców powiatu nowotarskiego, pogratulował odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym. Słowa podziękowania skierował również dla rodzin funkcjonariuszy, za ich cierpliwość i zrozumienie. Komendant słowa wdzięczności skierował również do przedstawicieli władz samorządowych, dziękując za owocną współpracę i wspieranie nowotarskiej policji.

Następnie zostały odczytane i wręczone policjantom akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Podczas uroczystości awanse na wyższe stopnie przyznano 84 funkcjonariuszom. Wśród awansowanych znalazł się Zbigniew Zacher, pierwszy zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu, który otrzymał awans na stopień komisarza.

Na koniec głos zabrali goście. Insp. Robert Strzelecki, senator Jan Hamerski, starosta Krzysztof Faber i burmistrz Grzegorz Watychapodziękowali funkcjonariuszom za oddaną i wzorową służbę oraz życzyli dalszych sukcesów zawodowych oraz prywatnych. Starosta Nowotarski przekazał na ręce kmendanta prezent - rzutki ratunkowe, które funkcjonariusze będą mogli wykorzystywać podczas służby.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/

20.07.2018 / 13:25

Piknik Jeździecki - Wielka Nowotarska Gonitwa 22 i 29 lipca na nowotarskim lotnisku (artykuł sponsorowany)

Piknik Jeździecki trwał będzie przez cały tydzień od 22 do 29 lipca na Lotnisku w Nowym Targu, gdzie codziennie od godz. 12:00 do 18:00 odbywać się będą bezpłatne przejażdżki

W programie moc atrakcji w tym:
- bezpłatne przejażdżki dla dzieci
- wyścigi konne
- skoki koni przez przeszkody
- pokazy ułanów , jazdy w damskim siodle, zaprzęgów tradycyjnych
- bezpłatne przejażdżki dla dzieci na kucykach i hucułach
- konkursy z nagrodami i inne atrakcje
- zaplecze gastronomiczne

 
20.07.2018 / 13:10

MZK z nowym kierownictwem

Czterech kandydatów ubiega się o stanowisko dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacji w Nowym Targu.

Na wczoraj zaplanowano rozmowy z kandydatami. Komisja konkursowa ma przedstawić burmistrzowi Grzegorzowi Watysze do zatwierdzenia jedną lub dwie kandydatury, z których włodarz miasta wybierze nowego dyrektora MZK. Przypomnijmy, iż dotychczasowy dyrektor MZK Krzysztof Antos zrezygnował ze stanowiska. Wcześniej wygrał konkurs na stanowisko zastępcy prezesa w Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Nazwisko nowego dyrektora poznamy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

r/

20.07.2018 / 12:35

Wypadek na ul. Nędzy Kubińca w Kościelisku (zdjęcia)

KOŚCIELISKO. Na ulicy Nędzy Kubińca, obok budynku poczty, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

W wypadku ucierpiała jedna osoba. Na miejsce zadysponowano karetkę pogotowia. Strażacy z OSP Kościelisko oraz PSP
Zakopane zabezpieczają miejsce zdarzenia i kierują ruchem, który odbywa się wahadłowo. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia.

k/ zdj. Piotr Korczak

20.07.2018 / 12:13

Rzeki znowu przybierają

Z powodu deszczu, który padał w nocy i przed południem, z powrotem podnosi się poziom wody w rzekach i potokach.

Rośnie stan Dunajca w Nowym Targu i pozostałych rzek. Stan alarmowy obowiązuje nadal na Białce i na Dunajcu w rejonie Krościenka. Poziom wód na pozostałych rzekach jest w strefie stanów wysokich lub ostrzegawczych.

Deszcz ma padać do godzin popołudniowych, ale z mniejszym natężeniem niż wczoraj. Przestanie wieczorem.

r/

 
20.07.2018 / 12:07

Padający deszcz, odcięta droga... Goprowcy przyszli z pomocą

Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR pomogli małżeństwu z Ochotnicy Górnej, które potrzebowało pomocy. Z powodu deszczu i zerwanej drogi zwykła karetka nie mogła do nich dojechać.

Zdarzenie miało miejsce w środę wieczorem, czyli w czasie, gdy powódź w naszym regionie zaczęła przybierać na sile. - O godzinie 21.30 otrzymali zgłoszenie od zespołu ratownictwa medycznego z Ochotnicy o potrzebie ewakuacji mężczyzny z podejrzeniem udaru, z trudno dostępnego przysiołka Jaszcze. Jak się okazało na miejscu, po przebadaniu mężczyzny, żona poszkodowanego także wymagała hospitalizacji. Ze względu na padający ulewy deszcz oraz zerwaną drogę akcja się udała, ale przedłużyła się do godz. 00.30 - relacjonują ratownicy.

r/

20.07.2018 / 12:02

Pocałuj i jedź - nowe miejsce i oznakowanie przy dwrocu

ZAKOPANE. Na ulicy Jagielońskiej uregulowano już sprawę parkingu Kiss +Ride. Ustawiono właściwe oznakowanie. Pozwala ono na karanie kierowców, którzy próbują parkować w tym miejscu na dłużej, niż tylko na czas potrzebny do wysadzenia pasażerów z bagażami zmierzających na dworzec.

pk/ zdj. Piotr Korczak

 
20.07.2018 / 10:18

Trudno w to uwierzyć, ale jutro będzie prawie upalnie

Piątkowy poranek po powodzi jest na Podhalu pochmurny i deszczowy. Prognozy pokazują jednak, że piątek jest ostatnim dniem, trwającej od kilku dni, pochmurnej i deszczowej pogody.

Sobotę synoptycy zapowiadają ciepłą i słoneczną. Wypogodzi się, a temperatura sięgnie 26°C. W niedzielę też pokaże się słońce, ale może popadać.

r/

19.07.2018 / 20:42

Obniżył się poziom rzek na Podhalu (zdjęcia)

Stan alarmowy obowiązuje jeszcze tylko na Białce w Trybszu oraz na Dunajcu w Sromowcach Wyżnych i Krościenku. Wszędzie poziom wody spada. Niestety, opadająca woda odsłania nieporządek. Najbardziej rzucają się w oczy śmieci.

Na pozostałych rzekach i potokach w naszym regionie poziom wody obniżył się do strefy stanów wysokich. Stan ostrzegawczy jest jeszcze tylko na Czarnym Dunajcu w Nowym Targu. Wszędzie jest obserwowany trend malejący.

Prognozy pokazują, że pogoda będzie się poprawiać. Padać ma mniej i mniej intensywnie. W weekend wypogodzi się i wróci ciepło. Na sobotę i niedzielę synoptycy zapowiadają temperaturę 25°C.

Na zdjęciach stan rzek w Nowym Targu o godz. 19.

r/ zdj. Michał Adamowski

19.07.2018 / 18:28

Porażający widok po powodzi. Ochotnica Dolna i Górna dotkliwie odczuły wysoką wodę (zdjęcia)

Zerwane drogi, uszkodzone mosty, podtopione posesje, podmyte domy - zdjęcia tego, co żywioł wody wyrządził w nocy ze środy na czwartek w gminie Ochotnica Dolna, budzą grozę.

W gminie trwa szacowanie strat po powodzi, a te będą liczone w milionach. Potok Ochotnica, który płynie doliną wzdłuż drogi głównej przez całą gminę, wyrządził ogromne zniszczenia w infrastrukturze. Niszczycielskie okazały się również mniejsze potoki.

Droga powiatowa na odcinku w os. Gronie w Ochotnicy Górnej została została zamknięta w kierunku Przełęczy Knurowskiej wskutek częściowego zapadnięcia się. Most "Pod Słubicą" również jest zagrożony podmyciem.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Ochotnicy Dolnej poinformował, że istnieje możliwość przyznania zasiłku celowego na częściowe pokrycie strat powstałych w wyniku powodzi w gospodarstwach domowych. Podstawą wszczęcia procedury będzie złożenie stosownego wniosku. Telefon kontaktowy: 18 26 246 01.

r/ zdjęcia w galerii poniżej Rafał Kamieniecki i Joanna Dziubińska

Zdjęcia z Ochotnicy udostępnił też urząd gminy: TUTAJ

19.07.2018 / 18:15

Utrudnienia na podmytym przez wodę moście w Czarnej Górze

Z powodu podmycia przyczółków i uszkodzenia stożków mostu na rzece Białce, w ciągu DK49, pomiędzy miejscowościami Bukowina Tatrzańska i Czarna Góra, wprowadzono ograniczenia dla ruchu pojazdów.

Ze względu na bezpieczeństwo ruchu i aby nie dociążać konstrukcji mostu można się poruszać po nim wyłącznie jednym pasem, wyznaczonym środkiem obiektu.

Wezbrane wody rzeki Białki niosące dodatkowo m.in. konary i całe drzewa podmyły przyczółek od strony Czarnej Góry, zniszczyły stożki tego przyczółka i podmywają też skarpy drogowe. Droga krajowa nr 49 obsługuje ruch pojazdów od Nowego Targu do granicy państwa ze Słowacją w Jurgowie.

Źródło: GDDKiA, oprac. r/

19.07.2018 / 15:22

Tak wyglądał Nowy Targ po przejściu fali powodziowej (video)

W serwisie YouTube.pl można obejrzeć film nakręcony z drona, ukazujący z lotu ptaka stan rzek na terenie Nowego Targu dziś rano, czyli po przejściu kulminacyjnej fali.r/

19.07.2018 / 14:35

Mieszkańcy ulicy Kras w Krościenku odcięci od świata (zdjęcia)

- Jedyna droga dojazdowa z naszej ulicy do centrum Krościenka, która jest jednocześnie szlakiem na Sokolicę, jest całkowicie pod wodą - alarmują mieszkańcy.

- Tak jak przy każdej sytuacji powodziowej, jako mieszkańcy ulicy Kras w Krościenku jesteśmy odcięci od świata. Wiemy, że tego typu sytuacje pojawiają się w tym momencie w całej Małopolsce, ale nasz problem wielokrotnie już był zgłaszany w wielu instytucjach, jednak do tej pory nie znalazło się na to żadne rozwiązanie - skarżą się mieszkańcy, którzy rano nie mogli ani pieszo, ani samochodem wyjechać z osiedla.Mieszkańcy mają głównie pretensje o to, że nikt nie informował ich o zagrożeniu. - Woda zalała drogę, gdy z zapory spuszczono wodę. Śledziliśmy strony internetowe, ale ani gmina, ani elektrownia nie poinformowały, że będą to robić. Tymczasem dla nas jest to ważne, bo dzięki temu możemy opuścić domy na ten czas, albo odpowiednio się zaopatrzyć, że przetrwać ten czas - mówią.O sytuacji mieszkańców ul. Kras, którą zamieszkuje ok. 7 rodzin, zostali powiadomieni strażacy. Mieszkańcy nie zdecydowali się jednak na ewakuację. Nie było tez sytuacji bezpośredniego zagrożenia, która by wymusiła pilną interwencję. Postanowili, że poczekają aż poziom wody w rzece opadnie.

r/

19.07.2018 / 14:33

Pierwsze popowodziowe podsumowania: najbardziej ucierpiała wschodnia strona Podhala (zdjęcia z Krościenka i Szczawnicy)

Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Krościenko, Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne - te gminy najmocniej ucierpiały podczas wieczornych i nocnych opadów deszczu i wskutek wylania rzek oraz potoków. Tylko w powiecie nowotarskim strażacy interweniowali od wczoraj ok. 180 razy.

W powodzi praktycznie w ogóle nie ucierpiała Orawa włącznie z Czarnym Dunajcem. Nic poważnego nie wydarzyło się też w rejonie Rabki-Zdroju. To bardzie wschodnie Podhale, Spisz, gorczańskie wsie i Pieniny odczuły skutki ulewnych deszczy i wezbrań rzek i potoków.

Dużo podtopień budynków odnotowano w Harklowej, gdzie woda wdarła się do wsi i zalała ulice.

W Dębnie ewakuowano 23 mieszkańców domków letniskowych na terenie ośrodka wypoczynkowego.

W Krościenku zagrożone było pole namiotowe. Około sto osób musiało przenieść się z dobytkiem w bardziej bezpieczne miejsce.

Dużo szkół wyrządziły wezbrane lokalne potoki w gminie Ochotnica. Zniszczyły lokalne i główne drogi.

Strażacy przypominają, że tam, gdzie woda nie opada, nie ma sensu wypompowywać wody. Wypompowywanie jej, gdy woda gruntowa wciąż napływa nie ma sensu, poza tym stwarza ruch wody, który może podmywać fundamenty.

r/ zdjęcia Joanna Dziubińska

19.07.2018 / 12:38

Nowy Targ: najgorzej na Nadmłynówce (zdjęcia)

W nocy Dunajec w Nowym Targu przekroczył stan alarmowy i doszedł do wałów. Woda wylała w rejonie Nadmłymówki, gdzie powstało rozlewisko. Było tak duże, że sięgnęło znajdujących się tam domów.

Woda zalała drogę, prywatne posesje i ścieżkę rowerową. Interweniowali strażacy, którzy pomogli mieszkańcom bronić się przed żywiołem.

W galerii zdjęcia z Nadmłynówki oraz Białego i Czarnego Dunajca.

r/ zdj. Michał Adamowski

19.07.2018 / 12:03

Groźny Dunajec w Łopusznej (zdjęcia)

Dunajec wystąpił z brzegów i zalał część terenów wsi. Zalane jest m.in. boisko sportowe.

Na zdjęciach, które otrzymaliśmy do czytelniczki, kolejno stadion, Dunajec obok kościoła, Dunajec za stawami, niedaleko Harklowej.

r/ zdj. Sabina Blanka Malinowska

19.07.2018 / 11:56

Zalew Czorsztyński pełny. Elektrownia zrzuca wodę (zdjęcia)

Od około północy Zespól Elektrowni Wodnych w Niedzicy robi zrzuty wody, żeby utrzymać odpowiedni poziom wody w zalewie.

Podczas zrzutu przez zaporę w ciągu sekundy przepływa 160 m.sześć. wody.

[VIMEO]280713685[/VIMEO]

r/ zdjęcia w galerii Tomasz Watychowicz

19.07.2018 / 11:18

Ogromna dziura w moście. Droga z Zakopanego do Morskiego Oka zamknięta

Policja zamknęła odcinek drogi między Brzezinami, za Murzasichlem, a Wiech Porońcem. To droga, którą busy z Zakopanego wożą turystów do Morskiego Oka.

Drogę zamknięto, bo wysoka woda w potoku zrobiła wyrwę w moście. Przejazd przez most jest zamknięty.r/pk/ zdj. Piotr Korczak

19.07.2018 / 10:49

Małe Ciche: uszkodzony most i dom nad urwiskiem (zdjęcia)

W Małym Cichem woda uszkodziła most na głównej drodze przez wieś. Woda oberwała też skarpę, na której stoi budynek gospodarczy.

r/pk/ zdj. Piotr Korczak

20.07.2018 / 23:31

Spotkanie z pięściarzami KnockOut Promotions (zdjecia)

ZAKOPANE. W hotelu Nosalowy Dwór odbyło się spotkanie kibiców i dziennikarzy z członkami grupy boksu zawodowego KnockOut Promotions, którzy do sezonu przygotowują się w Zakopanem, pod okiem trenera Fiodora Łapina.

W spotkaniu uczestniczyli mistrz świata organizacji WBO Krzysztof Głowacki, mistrz świata organizacji WBC i IBF Krzysztof „Diablo” Włodarczyk oraz mistrz Europy Kamil Szeremeta. Towarzyszyli im pozostali członkowie grupy - Paweł Stępień i Fiodor Czerkaszyn.

Sportowcy pod Tatrami przebywają w ramach zgrupowania. Jak podkreślał trener, tym razem, zamiast wyjeżdżać za granicę, postanowili skorzystać z możliwości jakie dają polskie góry.

Bokserskim mistrzom w trenowaniu nie przeszkadza nawet deszczowa pogoda. W ciągu dnia spotkać ich można biegających po tatrzańskich szlakach. Formę przygotowują również w hotelowej siłowni.

Podczas konferencji prasowej sportowcy zaprosili na najbliższą galę bokserską, która jesienią odbędzie się w hotelu Nosalowy Dwór. 6 października walkę wieczoru stoczy Krzysztof „Diablo” Włodarczyk.

pk/ zdj. Piotr Korczak

20.07.2018 / 12:19

Woda ruszyła na Długopole (zdjęcia)

Również mieszkańcy Długopola przeżyli wczoraj chwile grozy. Rano rzeka Czarny Dunajec przerwała koryto między Wróblowką, a Długopolem i ruszyła w kierunku Długopola.

- Zalane zostały okoliczne pola i kilka budynków mieszkalnych oraz piwnice. Dzięki akcji strażaków, sytuacja została opanowana - relacjonują nam mieszkańcy i pokazują wykonane wczoraj zdjecia.

oprac. r/

19.07.2018 / 23:07

Widowiskowy zrzut wody z Jeziora Czorsztyńskiego przyciągnął widzów (zdjęcia i video)

Zrzut wody z jeziora zdarza się nieczęsto. Nie dziwi więc, że wiele osób przyjechało pod tamę w Niedzicy zobaczyć to "wodne widowisko" na własne oczy.

W galerii zdjęcia, które otrzymaliśmy od naszego czytelnika. Dziękujemy.

r/[VIMEO]280713685[/VIMEO]

 
19.07.2018 / 22:00

Kajakarze na Dunajcu podczas powodzi (video)

Wielka woda, która płynie Dunajcem budzi grozę, ale dla niektórych to również doskonała okazja do zabawy.

Na video, które nagrał w czwartek Kuba Hebda, obejrzeć można grupę śmiałków, którzy pontonem i kajakiem płyną wezbranym Dunajcem.r/

19.07.2018 / 20:24

Pomoc dla poszkodowanych w związku z intensywnymi opadami deszczu

Poszkodowani w wyniku ulewnych deszczy i podtopień w Małopolsce mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu. Do 6 tys. złotych mogą otrzymać rodziny lub osoby samotnie gospodarujące poszkodowane w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej.

Środki te udzielane są w formie zasiłków celowych, z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych.

W związku z ulewnymi deszczami, które miały miejsce w ostatnim tygodniu na terenie Małopolski, podniesieniem się poziomu wód w rzekach i lokalnymi podtopieniami, pracownicy Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie pozostają w kontakcie z samorządami, które rozpoczęły wstępne rozeznanie ewentualnych szkód powstałych w infrastrukturze, budynkach mieszkalnych i gospodarczych w gminie.

W części z nich rozpoczęły już prace komisje, a pracownicy socjalni Ośrodków rozeznają sytuację w terenie. Z informacji telefonicznych, pozyskanych z OPS wynika, że szkody dotyczą w głównej mierze zalanych piwnic i suteren. Do tej chwili odnotowano jedynie pojedyncze wnioski o pomoc od mieszkańców.

Do dzisiaj, do godz. 12:30 żadna z gmin nie zgłosiła wniosku o dotację na wypłatę zasiłków celowych dla osób poszkodowanych.

Pomoc przyznawana jest decyzją administracyjną. Pomoc udzielana jest na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek może zostać złożony ustnie do protokołu poza siedzibą ośrodka pomocy społecznej, w szczególności w miejscu zdarzenia klęskowego.

W uzasadnionych przypadkach pomoc może być przyznana z urzędu za zgodą osoby uprawnionej. Podstawą do określenia wysokości przyznawanej pomocy jest rodzinny wywiad środowiskowy, przeprowadzony przez właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, oprac. r/

19.07.2018 / 18:13

Zamknięte i zniszczone szlaki po ulewach. Gorczański Park Narodowy odradza wycieczki w Gorce

Gorczański Park Narodowy informuje, że w związku z intensywnymi opadami deszczu występującymi w Gorcach od kilku dni, skutkiem czego są liczne zniszczenia i podtopienia na szlakach, zarządzeniem dyrektora zamyka się wszystkie szlaki w dolinie Kamienicy.

Wiele szlaków, takich jak:

1) Szlak niebieski, rowerowy i konny prowadzący doliną Kamienicy na przełęcz Borek

2) Szlak zielony z Gorca Troszackiego do doliny Kamienicy przez polanę Stawieniec

3) Ścieżka edukacyjna "Dolina Gorcowego Potoku"

4) Ścieżka edukacyjna "Dolina Kamienicy "

jest trudnych, niebezpiecznych, wręcz niemożliwych do przejścia.

- Ze względu na brak możliwości dotarcia na pozostałe szlaki na terenie parku i ocenę warunków na ich trasach prosimy wszystkich odwiedzających o powstrzymanie się od wędrówek po szlakach Gorczańskiego Parku Narodowego - apeluje Gorczański Park narodowy.

Źródło: GPN, oprac. r

19.07.2018 / 17:00

Woda zalała ścieżkę rowerową (zdjęcia)

Prezentujemy zdjęcia wykonane przed południem nad potokiem Biały Dunajec w Nowym Targu, w okolicy kładki na lotnisko oraz miejsca gdzie łączą się Czarny i Biały Dunajec.

r/ zdjęcia Szymon Pyzowski

19.07.2018 / 15:37

Drogowcy liczą straty

W nocy z 18 na 19 lipca potok Biały Dunajec przekroczył stan alarmowy i niosąc kłody drewna i kamienie zagroził mostowi tymczasowemu w Białym Dunajcu. Wezbrane wody Białki w Bukowinie Tatrzańskiej niosły oprócz gałęzi - całe drzewa - niszcząc stożki przyczółku mostu od strony Czarnej Góry.

W środę około godz. 21.00 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem z uwagi na przekroczenie stanu alarmowego rzeki Biały Dunajec zamknęła dla ruchu most tymczasowy w miejscowości Biały Dunajec, na DK47, gdzie trwa budowa nowego obiektu. Całą noc strażacy i pracownicy firmy budującej nowy most usuwali kłody i konary, które zatrzymywały się na podporach i spiętrzały wodę.

Rano poziom wody trochę opadł i możliwe było dopuszczenie ruchu pojazdów na tymczasowym obiekcie. Po oględzinach stanu technicznego przyczółków, podpory nurtowej i przęseł nie stwierdzono odkształceń ani uszkodzeń. Przeprowadzono jeszcze próbne obciążenie przyczółków oraz podpory nurtowej i po pozytywnych pomiarach wznowiono ruch.

Droga krajowa nr 49 od mostu w Czarnej Górze do granicy państwa w Jurgowie ma miejscami zerwane pobocze, skarpy, zamulone rowy odwadniające. Most na rzece Białce w Czarnej Górze ma zniszczone stożki przyczółku. Pracownicy GDDKiA Rejonu w Nowym Targu zabezpieczają je foliami, by nie namakały dalej. Woda podmywa skarpy drogowe DK49 w Czarnej Górze. Po ustaniu opadów deszczu i zmniejszeniu się poziomu wody w rzece rozpoczną się naprawy zniszczeń.

Źródło: GDDKiA, oprac. r/

19.07.2018 / 13:47

Harklowa/Krempachy/Nowa Biała: fotoreportaż z zalanych wsi (zdjęcia)

W tych trzech miejscowościach ulewne deszcze i rwące rzeki wyrządziły sporo szkód. Zalane zostały domy, ogródki, woda zniszczyła też infrastrukturę drogową. Poniżej zdjęcia prezentujące panującą tam sytuację.

r/ zdj. Michał Adamowski

19.07.2018 / 13:33

Awaria ujęcia w Małem Cichem (aktualizacja)

W związku z awarią ujęcia wody w Małem Cichem, którą spowodowały ulewne deszcze, woda nie nadaje się do spożycia. Woda z tego ujęcia dostarczana jest do Poronina. Małe Ciche korzysta z innych źródeł i w tej miejscowości woda nadaje się do picia.

Wójt gminy i Zakład Gospodarki Komunalnej apelują do mieszkańców, którzy korzystają z ujęcia, które uległo awarii, by używali jej wyłącznie w celach sanitarnych. - Prowadzimy intensywne działania zmierzające do usunięcia awarii - zapewnia wójt gminy Poronin Bronisław Stoch.

r/

19.07.2018 / 10:40

Uwaga, niebezpiecznie w Tatrach. Zamknięte szlaki, zalana jaskinia

Ulewne deszcze wyrządziły sporo szkód w Tatrach.

Z powodu intensywnych opadów deszczu zamknięte są: szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich; szlak wokół Morskiego Oka oraz na Rysy; mostek przy Wielkim Stawie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich; odcinek Ścieżki nad Reglami z Polany Małołąckiej do Przysłopu Miętusiego; szlak przez Dolinę Małej Łąki na przełęcz Kondracką; szlak z Kuźnic na Przełęcz między Kopami, Doliną Jaworzynki; szlak na Kasprowy Wierch z Kuźnic, przez Myślenickie Turnie; szlak z Murowańca do Czarnego Stawu; szlak z Brzezin do Murowańca; szlak z Murowańca na Rówień Waksmundzką. Jaskinia Mroźna została częściowo zalana, jest nieczynna do odwołania.

Droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, przez Cyrhlę jest zamknięta na wysokości mostu na potoku Sucha Woda, ze względu na wysoki stan wód.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy, oprac. r/

19.07.2018 / 10:39

Biedronka ocalona. Woda dostała się pod supermarket (zdjęcia)

Woda, która wylała w nocy z Białki, wdarła się do Biedronki w Białce Tatrzańskiej. Na szczęście, dostało się jej tylko niewiele. Pomogły worki z piaskiem, które postawiono na wejściu do sklepu.

Woda zalała natomiast cały parking przed supermarketem. Mimo tego, rano sklep był otwarty.


r/ zdj. Robert Miśkowiec

19.07.2018 / 10:02

Zamknięta droga w Ochotnicy Górnej. Urwało fragment jezdni (zdjęcia)

Z uwagi na wysoki poziom wody Ochotniczanki oraz ze względów bezpieczeństwa została zamknięta droga w miejscowości Ochotnica Górna na odcinku Osiedle Gronie - Przełęcz Knurowska.

Na zdjęciu zerwana droga w Ochotnicy Górnej - w galerii pozostałe straty na drogach.

oprac. r/ zdjęcia w galerii Stanisław Wójciak

 
19.07.2018 / 10:00

Zamknięcie ujęcia wody w Kuźnicach

ZAKOPANE. Spółka SEWiK informuje o zamknięciu ujęcia wody w Kuźnicach na potoku Bystra w związku z dużymi opadami deszczu. Mogą wystąpić czasowe braki w dostawie wody na terenie miasta.

Dalszych informacji udziela Spółka SEWiK, nr tel. 18 20 24 480.

oprac.r/

19.07.2018 / 09:58

Krempachy: woda wylała na drogę do Nowej Białej (zdjęcia)

Woda wdarła się do wsi i wylała przy sklepie GS, tuż za mostem w Nowej Białej. Przejazd rano był zamknięty, bo woda na drodze sięga kolan. Na miejscu byli strażacy, którzy wypompowują wodę, gdzie się da. Około godz.10 przejazd otwarto.

r/ zdj. Robert Miskowiec

19.07.2018 / 09:44

Wysoki Dunajec w Nowym Targu. Ponad 4 metry wody

Tak rano wyglądał Czarny Dunajec w Nowym Targu. Woda wylała z koryta i sięgnęła wałów. Podtopienia są w rejonie Nadmłynówki.

Stan Dunajca w Nowym Targu wynosił rano 436 cm, ale zaczął już opadać. Nadal jest przekroczony stan alarmowy, ale wody ubywa.r/

19.07.2018 / 09:34

Nowa Biała: rzeka uszkodziła most (zdjęcia)

Mieszkańcy Nowej Białej mówią, że już dawno Biała nie była taka groźna. Rzeka na szczęście nie wdarła się do wsi. Najtrudniejsza sytuacja była od południowej strony, gdzie woda wdzierała się koło amfiteatru. Strażacy zbudowali tam w nocy umocnienia z ziemi, kamieni i worków z piasku. Wał dał odpór wodzie.

Białka uszkodziła natomiast most w Nowej Białej przy granicy z Krempachami. Nurt wody oderwał umocnienia na jednym z przyczółków mostu.

r/ zdj. Robert Miśkowiec

19.07.2018 / 09:19

Otwarto most tymczasowy w Białym Dunajcu. Zakopianka przejezdna (zdjęcia)

Woda nie porwała tymczasowego mostu na zakopiance w Białym Dunajcu, który stoi obok budowanej w sąsiedztwie nowej przeprawy.

Kulminacyjna fala przyszła w nocy. Woda przelała się w pewnym momencie przez pomost, ale utrzymał on falę i nie został naruszony. Nad ranem poziom rzeki opadł i służby otwarły przejazd przez most. Przeprawa była zamknięta całą noc, a objazd prowadził przez Szaflary i Suche. Istniało zagrożenie, że wysoka woda naruszy tymczasową konstrukcję.

Woda przelała się natomiast przez umocnienia i zalała budynki przy moście.

r/pk/ zdj. Piotr Korczak

19.07.2018 / 07:07

Woda wdarła się do Harklowej (zdjęcia)

Zalane jest centrum wsi. Strażacy wypompowują wodę, która zgromadziła się w okolicach kościoła, zalewając domostwa i tereny koło świątyni.

r/ zdj. Krzysztof Garbacz

19.07.2018 / 07:00

Woda odcięła mieszkańców

Jak informują nasi czytelnicy, wysoki poziom wody w rzece sprawił, że mieszkańcy osiedli Wybrańce i Górzany w Tylmanowej zostali odcięci od dojazdu.

Woda zalała drogę prowadzącą do osiedli. Zdjęcia otrzymaliśmy do czytelnika.r/

19.07.2018 / 16:00

Piłka nożna: Chwyty poniżej pasa

Zachowania piłkarzy na boisku nieraz zaskakują. Niektóre chwyty są "poniżej pasa", byle tylko osiągnąć cel. A wszystko przez wielką kasę jaką można "wyłowić" z zielonej murawy.

18.07.2018 / 22:00

Piłka nożna: Skuteczni gospodarze

Czwartoligowcy z Pcimia byli kolejnymi sparingpartnerami nowotarżan przed sezonem. Gospodarze wystąpili już po sterami nowego szkoleniowca - Dariusza Mrózka.

18.07.2018 / 11:00

Lekkoatletyka: Dziewczęta z Goszczyńskiego w ogólnopolskim finale!

Bardzo sympatyczne informacje dla I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu zawiera komunikat Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego dotyczący rankingu szkół uczestniczących w Lidze Lekkoatletycznej Szkół Ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2017/2018.

17.07.2018 / 19:00

Kolarstwo: Zamroźniak w Pucharze Świata w Andorze

Forma Jakuba Zamroźniaka (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) zwyżkuje.

17.07.2018 / 12:00

Piłka nożna: Za nami V Turniej Piłkarski w Rdzawce

Dwa dni sportowych zmagań wyłoniły zwycięzców poszczególnych kategorii zawodów organizowanych w Rdzawce.

W dniach 14- oraz 15-tego lipca 2018 r. odbył się już V Turniej Piłkarski organizowany przez Klub Sportowy Gorce Rdzawka. Do rywalizacji w sobotnich rozgrywkach w kategorii OPEN (16 lat i więcej) przystąpiło ponad 120 zawodników w 16 drużynach:

1. FC ROMANUM
2. GORCE RDZAWKA
3. DOBRE CHŁOPAKI
4. GROM PALESTYNA
5. FENOMENI
6. KS CHEŁMEK
7. ULANI TEAM
8. TS PODWILK
9. RDZAWIAŃSKIE KOJOTY
10. SZWAGRY
11. WUJEK TO SPOKO GOŚĆ
12. DZIKIE WĘŻE
13. NIEZGODNI
14. GORCZAŃSKIE POMARAŃCZE
15. TS PATRONI
16. FC PTOKI

Pomimo niesprzyjającej pogody i pogorszenia się warunków na płycie boiska, zawodnicy zaciekle walczyli o dotarcie do finału. Ostatecznie zwycięską drużyną okazała się być TS PATRONI, która w serii rzutów karnych pokonała zawodników KS GORCE RDZAWKA. O trzecie miejsce walczyły ze sobą zespół z Rdzawki: WUJEK TO SPOKO GOŚĆ, oraz FC ROMANUM, podium zdobył pierwszy z nich. Po wielkim finale pani Ewa Przybyło, burmistrz Rabki-Zdroju osobiście wręczała nagrody dla najlepszych drużyn oraz wyróżnionych zawodników:

Najskuteczniejszy Strzelec- Daniel Świder (WUJEK TO SPOKO GOŚĆ)
Najlepszy Zawodnik- Dawid Antolak (TS PATRONI)
Najlepszy Bramkarz- Stanisław Karkula (KS GORCE RDZAWKA)

Po rozdaniu nagród rozpoczęła się zabawa taneczna podczas, której przygrywał zespół LAJT z Rzepisk. Organizatorem Festynu była Ochotnicza Straż Pożarna z Rdzawki.

Niedzielna część Turnieju rozpoczęła się o godzinie 11:00, a zawody odbywały się w czterech kategoriach wiekowych:

-Przedszkolaki
-dzieci w wieku 8- 10 lat
-dzieci w wieku 11-13 lat
-dzieci w wieku 14-15 lat

W niedzielnych rozgrywkach wzięło udział w sumie około 150 uczestników z Rdzawki, Skawy, Lasku, Ludźmierza i Skawy. Dla wszystkich uczestników i obserwatorów Turnieju, mamy zawodników z Rdzawki przygotowały pyszny poczęstunek oraz wodę. W dwóch najmłodszych kategoriach wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i dyplomami.
W kategorii 11-13 lat wzięły udział trzy drużyny, zwycięzcą została Szkółka Piłkarska MASTERKIDS ze Skawy, przed dwoma drużynami Szkółki Piłkarskiej GORCE RDZAWKA. W tej kategorii rozdano pamiątkowe medale dla każdego z uczestników, statuetkę najlepszego zawodnika (Adrian Grudnik - MASTERKIDS - Skawa) oraz dyplomy dla króla strzelców (Bartosz Firek - PEREŁKI RDZAWKI - Rdzawka) i najlepszego bramkarza (Artur Sroka - POLSKIE WILKI - Rdzawka).

Również w kategorii 14 - 15 lat wzięły udział trzy drużyny. Pierwsze miejsce zajęli zawodnicy LKS SZAROTKA CHOCHOŁÓW, drugie - KS WIERCHY LASEK, a trzecie - RDZAWKA. O miano najlepszego zawodnika walczyli Łukasz Mulica (LKS SZAROTKA CHOCHOŁÓW) oraz Dawid Jaróg (KS WIERCHY LASEK). Zwycięzca został wyłoniony na drodze rzutów karnych, i został nim Łukasz Mulica.

Organizatorzy Turnieju chcieliby serdecznie podziękować piekarni ŻARNECKI, salonowi rowerowemu KROSS w Rabce, a także termom GORĄCY POTOK i TERMA BANIA za wsparcie naszych rozgrywek.

Opracowali: organizatorzy

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=14674[/SPORTOWEPODHALE]

16.07.2018 / 22:00

Piłka nożna: Nowy trener bramkarzy Podhala

Sztab szkoleniowcy NKP powiększył się o trenera od bramkarzy. Został nim Mateusz Wójcik.

16.07.2018 / 21:00

Piłka nożna: Skuteczna broń

Z raportu mistrzostw świata w piłce nożnej wynika, że sukces coraz bardziej zależy od skuteczności przy stałych fragmentach. 43% goli zdobyto po takich zagraniach. Jak z tym było wśród podhalańskich drużyn?

16.07.2018 / 16:00

Piłka nożna: IV ligowcy górą w sparingach

W roli głównej w szeregach Watry zawodnicy sprawdzani przez trenera Janusza Piątka. Orkan wciąż czeka na losy swojej przyszłości w V lidze, a niepewność na pewno nie ma dobrego wpływu na zawodników. Lubań przyjechał do Waksmundu z zaledwie jednym rezerwowym, mimo tego odnosząc zwycięstwo dzięki bramce swojego wychowanka.

16.07.2018 / 16:00

Piłka nożna: Dariusz Mrózek trenerem NKP Podhale!

Długo czekaliśmy na taką informację. Po rezygnacji Janusza Niedźwiedzia zwolniło się kapitańskie stanowisko na "statku" NKP Podhale. Wreszcie zostało obsadzone.

16.07.2018 / 16:00

Kolarstwo: Królewski etap nie dla Niewiadomej

Katarzyna Niewiadoma ukończyła na 11 miejscu królewski etap w Giro Rosa. Najszybsza była Holenderka Annemiek Van Vleuten i ze sporą przewagą prowadzi w klasyfikacji generalnej przed ostatnim dniem rywalizacji.

16.07.2018 / 16:00

Enduro/Trial/ATV: Zawody w błocie (zdjęcia)

Wyjątkowo widowiskowe okazały się kolejne, czwarte już zawody Super-Enduro, które w szczawnickich kamieniołomach zorganizował klub Moto-Pasja. Zawodnicy musieli przedzierać się przez kałuże, płota i bagno.

Sobotnie opady deszczu sprawiły, że trudna trasa po dawnych kamieniołomach stała się jeszcze bardziej widowiskowa. Całe szczęście w niedzielę pogoda dopisała i na zawody przybyło bardzo wielu widzów. Mimo to stojący wzdłuż trasy kibice byli obrzucani błotem wyrzucanym spod kół ryczących maszyn.

Zawodnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: seniorzy, młodziki i juniorzy. Każda grupa miała dwa biegi na dostosowanych do swoich umiejętności trasach, które jednak w części się pokrywały. Zwyciężał zawodnik, który pokonał największą ilość okrążeń. Przy równej ilości przejazdów decydował lepszy czas.

W klasie Senior na podium stanęli:
1. Bartłomiej Baziak z OKM Olszana
2. Jarosław Guzik z MKS Gorce
3. Adam Podgórski z RMK Limanowa

W kategorii Młodzików zwyciężyli:
* w grupie pojemności 50-65
1. Jakub Walas
2. Karim Szenk
3. Kamil Janik
* w grupie pojemności 85
1. Szymon Kuś
2. Adrian Skoczeń
3. Bartek Szczepaniak

W kategorii Junior:
1. Mateusz Nowak z W&W
2. Grzegorz Kowalczyk z Raf Racing
3. Michał Szczepaniak z Moto-Pasji

Niestety nie obeszło się bez kontuzji: jeden z zawodników podczas upadku wybił sobie bark - do przyjazdu karetki zajęli się nim ratownicy GOPR i strażacy ze szczawnickiej OSP.

Zawody te, na pewno zapadną w pamięci zawodników i kibiców. Kolejne Super-Enduro organizowane przez Moto-Pasję już 23 września.

Joanna Dziubińska

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=14671[/SPORTOWEPODHALE]

16.07.2018 / 16:00

Kolarstwo: Niewiadoma trzecia na ostatnim etapie Giro Rosa

Katarzyna Niewiadoma była trzecia na ostatnim etapie najważniejszego wyścigu etapowego kobiet Giro Rosa. W klasyfikacji generalnej wyścigu kolarka z Ochotnicy sklasyfikowana została na siódmej pozycji.

14.07.2018 / 00:00

Kolarstwo: Status quo

Ósmy etap Giro Rosa nie wprowadził wielkich zmian w klasyfikacji generalnej wyścigu. Wygrała go Marianne Vos.

13.07.2018 / 18:00

Piłka nożna: Koszyk prawdziwków

Z futbolem jest jak z grzybobraniem. Każdego grzybiarza cieszy koszyk pełen urodziwych prawdziwków. Zaś kibica piłkarskiego, gdy "siatka" trzepocze od wpadającej piłki.

13.07.2018 / 17:00

Kolarstwo: Awans Niewiadomej

Katarzyna Niewiadoma wykręciła siódmy czas w jeździe indywidualnej na czas podczas wyścigu Giro Rosa, ale w klasyfikacji generalnej awansowała na piątą pozycję.

12.07.2018 / 16:00

Piłka nożna: Policjanci i złodzieje

To specyficzna pozycja. Jest samotnym na boisku i wiele do niego zależy. Ciąży na nim wyjątkowa presja, bo jego błędu nikt nie naprawi.

12.07.2018 / 00:00

Kolarstwo: Zacięta walka o Puchar Burmistrza Rabki-Zdroju (galeria)

Stu dwudziestu zawodników stanęło na starcie niedzielnego wyścigu z cyklu Podhale Tour, o Puchar Burmistrza Rabki-Zdroju.

Barwny peleton miał do pokonania tylko 64 kilometry trasy, lecz był to niezwykle trudny etap, głównie z powodu licznych, ostrych podjazdów, co prawda długie i szybkie zjazdy rekompensowały trud wspinaczki ale 15% ścianki zaskoczyły niejednego twardziela. Problemy miał również lider Sebastian Druszkiewicz (IN MOGILANY CYCLING), który tym razem musiał zadowolić się czwartą lokatą, lecz na szczęście nie stracił zbyt wiele do najgroźniejszego konkurenta, trzeciego na mecie Marka Wojnarowskiego (KRAKOWSKI KLUB SPORTOWY 72D), i z bezpieczną przewagą oczekuje finałowego rozstrzygnięcia w Spytkowicach.

O zwycięstwo, przez ostatnie kilka kilometrów, zacięty bój toczyli ze sobą znakomity Piotr Tomana (WLKS KRAKUS BBC CZAJA) i Maciej Furczyk. Doświadczenie i doskonała taktyka zdecydowały, że Puchar Burmistrza Rabki-Zdroju pojechał z Piotrkiem do Krakowa. Ogromne mocje towarzyszyły również rywalizacji dzieci i młodzieży szkolnej. Tereny gościnnej Ochotniczej Straży Pożarnej i KS Chabówka, były areną zmagań o Grand Prix Rabki-Zdroju.

W zawodach wzięło udział osiemdziesięciu ośmiu młodych adeptów kolarstwa, co cieszy i napawa optymizmem w kontekście rozwoju kultury fizycznej wśród młodego pokolenia. Organizatorem imprezy jest Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice a wsparcia finansowego udzielił Urząd Miejski i MOK w Rabce-Zdroju.


Kowalcze Stanisław, zdjęcia Pior Kuczaj

[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=14661[/SPORTOWEPODHALE]

11.07.2018 / 19:00

Piłka nożna: Nadal bez trenera (zdjęcia)

Po bezbramkowym remisie ze Zniczem Pruszków, nowotarskich piłkarzy czekał kolejny test mecz. Dzisiaj ich aktualny stan przygotowań do sezonu sprawdził drugoligowy zespół z drugiej strony Tatr - 1. FC Tatran Preszow i również kibice nie widzieli goli.

11.07.2018 / 17:00

Kolarstwo: Niewiadoma szósta na etapie Giro Rosa

Katarzyna Niewiadoma zajęła szóste miejsce na etapie Giro Rosa z Sovico do Gerola Alta.

10.07.2018 / 19:00

Piłka nożna: V liga: Sezon w pigułce

Sezon 2017/18 w V lidze był pełen niewiadomych do ostatniej kolejki. Jedni bili się o awans, drudzy o utrzymanie. Każdy zespół miał swoich bohaterów: snajperów, bramkarzy, asystentów o ponadprzeciętnym przeglądzie pola. Sumując wszelkie czynniki na przełomie roku można wyciągać wnioski co zawiodło, a co jest największym atutem zespołu. W najbliższym czasie planowana jest reforma rozgrywek V ligi, być może już w przyszłym sezonie ruszy liga 14 zespołów z okręgu limanowskiego i podhalańskiego. W takim układzie, aż 7 zespołów z Podhala znajdzie się na tym szczeblu rozgrywek.


Fatal error: Call to a member function getElementsByTagName() on a non-object in /home/users/rajski/public_html/chicago24.pl/includes/function.php on line 437